W archeologiczną podróż zabiorą nas Goście, którzy z wiedzą i pasją opowiedzą o kupcach, wojownikach i gladiatorach oraz odsłonią kilka historycznych tajemnic.
powstało w 2001 roku w gronie studentów, doktorantów i pracowników Instytutu Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od tego czasu propaguje, popularyzuje i przybliża kulturę antyczną w formie spektakularnych i sugestywnych rekonstrukcji, wykorzystujących elementy archeologii eksperymentalnej. Stowarzyszenie w przeciągu ostatniej dekady aktywnie uczestniczyło oraz organizowało szereg imprez historycznych na terenie całej Europy. Obecnie realizuje ponad 18 projektów naukowych, zrzeszając 80 osób z całej Polski.
rzemieślnik i odtwórca historyczny, od ponad dwudziestu lat zajmujący się wytwarzaniem replik szklanych paciorków, dawnymi technikami rozpalania ognia oraz wyrobem narzędzi z epoki kamienia gładzonego. Prowadzi pokazy i warsztaty na wielu festiwalach historycznych.
Archeolożka, edukatorka, asystentka w Muzeum Narodowym w Warszawie. Od ponad dwudziestu lat związana z Działem Edukacji w MNW. Interesuje się historią rzemiosł, w wolnym czasie zajmuje się rekonstrukcją historyczną starożytnych technik szklarskich.
Archeolożka, edukatorka, adiunktka w Muzeum Narodowym w Warszawie, z którym jest związana od 2000 roku. Współtwórczyni Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej – miejsca dedykowanego uczniom i nauczycielom. Przygotowywała i koordynowała programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jest współautorką edukacyjnej książki dla dzieci "Oko w oko z mumią".
Absolwentka Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Edukatorka Muzeum Narodowego w Warszawie, współpracowniczka Wydziału ds. Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2008 r. prowadzi firmę specjalizującą się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, projektów architektonicznych i muzealnych.
Przygodę ze szkłem rozpoczął w 1991 roku w Grecji. Obecnie, w pracowni, którą założył razem z żoną, wykonuje różne formy szklane łącząc je z innymi materiałami, na przykład metalem. Zajmuje się też rekonstrukcją szkła historycznego metodami starożytnymi i średniowiecznymi. Szkło z jego pracowni zdobi wnętrza pałacu prezydenckiego w Wiśle oraz jest wykorzystywane w produkcjach filmowych i telewizyjnych.
Kustosz, kierownik Domu Mikołaja Kopernika w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Autor i kurator ponad dwudziestu wystaw czasowych związanych z tematyką kopernikańską, nauką w czasach nowożytnych i kulturą późnego średniowiecza. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Akademia Zarządzania Muzeum. W 2011 roku odbył staż w Museo Astronomico e Copernico w Rzymie. Współautor wystawy stałej w Domu Mikołaja Kopernika, wyróżnionej licznymi nagrodami, m.in. EMYA, Sybilla i Musejon. Kurator, wraz z zespołem, wystawy „Misterium Słońca. Kopernik syn renesansu” z 2023 r.
Jest antropologiem i archeologiem, kustoszem dyplomowanym i kierownikiem Pracowni Antropologicznej w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, popularyzatorem nauki. Bada szeroko rozumiany obrządek pogrzebowy populacji pradziejowych i nowożytnych, w tym średniowieczne praktyki antywampiryczne. Uczestniczył w charakterze antropologa w kilkudziesięciu ekspedycjach archeologicznych w kraju i za granicą (m.in. w Anglii, Chorwacji, Rumunii, Białorusi, Rosji, Ukrainie, Litwie i Sudanie). Badacz i odkrywca Urzecza, podwarszawskiego mikroregionu etnograficznego.
Antropolog, antropolog sądowy, adiunkt w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz adiunkt w Zakładzie Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego w Zielonej Górze. Prowadzi badania na zlecenie organów procesowych i organów ścigania. Bierze udział w wielu projektach naukowych, obejmujących badania szczątków ludzkich ze stanowisk archeologicznych. Członek m.in. Polskiego Towarzystwa Medycyny Sądowej i Kryminologii (PTMSiK), International Organisation for Forensic Odonto-Stomatology (IOFOS), International Association of Craniofacial Identification (IACI). Autorka i współautorka publikacji naukowych, uczestniczka konferencji krajowych i międzynarodowych.
Archeolog, pracownik Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie zastosowania badań geofizycznych na potrzeby archeologii.
W skład zespołu wchodzą studenci, doktoranci, absolwenci archeologii i historii, a także – mniej lub bardziej – pokrewnych dziedzin, którzy prowadzą badania naukowe (badania wykopaliskowe, powierzchniowe, podwodne) oraz działania edukacyjne..
Muzyk, kompozytor i nauczyciel. Absolwent studiów na kierunkach jazz i muzyka rozrywkowa, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz policealnego studium jazzu w Warszawie. Specjalizuje się w grze na perkusji, ale potrafi również grać na gitarze i pianinie. Regularnie koncertuje z różnymi zespołami, zarówno jako stały członek, jak i wspierający ich jako sideman. Współpracuje z Filharmonią Narodową w Warszawie.
Ukończył studia filozoficzno - teologiczne na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz studia historyczne w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin w Warszawie. Od 2001 roku, wraz z żoną, prowadzi pracownię witrażową. Wspólnie realizują wiele projektów w Polsce i za granicą. Za działalność edukacyjną i artystyczną został nagrodzony m. in. odznaczeniem “Zasłużony dla Kultury Polskiej”, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Nauczyciel historii w liceum w Nadarzynie.
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Uczestniczka wielu wystaw grupowych i indywidualnych. Autorka realizacji witrażowych i aranżacji wnętrz sakralnych w Polsce i za granicą. Zasiada w jury licznych konkursów. Prowadzi warsztaty oraz organizuje plenery, ukazując interdyscyplinarność sztuki. Współpracuje z instytucjami kultury. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Warszawski.
Antropolożka kultury, muzykantka, opowiadaczka historii, kompozytorka i pisarka. Od ponad dwudziestu lat zajmuje się w praktyce muzyką dawną i tradycyjną z różnych stron Europy. Komponuje również własne piosenki i muzykę do spektakli teatralnych. Autorka audycji radiowych i słuchowisk oraz autorskich spektakli narracyjnych. Współzałożycielka zespołu Jazgodki, wykonującego muzykę etniczną z różnych stron Europy oraz Projektu Migawki, z którym tworzy spektakle w dwóch językach polskich: fonicznym i migowym. Prowadzi warsztaty śpiewu, tańca i opowieści dla dużych i małych. Tropi tradycje społecznego świętowania. Autorka trzech książek z baśniami: „Tkaczka Chmur”, „Między Światem a Zaświatem” oraz „Między Ziemią a Niebem” (wyd. Albus 2021, 2022, 2024).
Wokalistka grająca także na instrumentach smyczkowych (fidele, skrzypce, gęśle, wiolonczela). Frontmenka folkowego zespołu Mosaik, łączącego polską muzykę tradycyjną z folklorem śródziemnomorskim i Orientem. Tworzyła i wykonywała femi-folk-punkrock z grupą Pochwalone. Brała udział w nagrodzonym Paszportem Polityki projekcie R.U.T.A., z którym nagrała dwa albumy. Współtworzy duet Fragile, inspirujący się brzmieniami Zachodniej Afryki. Występuje w Teatrze Małego Widza w Warszawie. Jest laureatką Złotych Gęśli – nagrody specjalnej Festiwalu Folkowego Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Tworzy muzykę teatralną, filmową i piosenki. Zaśpiewała po polsku i po armeńsku u boku Serja Tankiana w nowozelandzkim filmie muzycznym. Zabarwiła białym głosem symfoniczne wykonania muzyki folkowej i płytę Masala Soundsystem. W roku 2024 ukazała się jej solowa płyta pt. „Solówa”
Związana z nurtem Muzyka Świata, poszukuje najstarszych brzmień z obszaru Europy, Basenu Morza Śródziemnego, krajów Bliskiego Wschodu i Azji Zachodniej. Uczestniczka Labyrinth Musical Workshop prowadzonej przez Rossa Daly'ego (Kreta). Gra na dudach, szałamajach, fletach prostych i perkusjonaliach. Współzałożycielka zespołu Mosaik, łączącego polską muzykę tradycyjną z Orientem, mającego w dorobku 5 albumów oraz liczne koncerty w kraju (m.in. Skrzyżowanie Kultur, Ethnoport Music Festival, Globaltica) i za granicą (m.in. London International Arts Festival, Musicport Withby, Delhi International Arts Festival. Śpiewa i gra w Grupie Folkowej Sharena. Wzięła udział w międzynarodowych projektach muzycznych, np. Korean-Polish Jazz Mosaics, czy w nowozelandzkim No Man’s Land Project, zrzeszającym wykonawców muzyki świata z 25 krajów.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, muzyk (lira korbowa, akordeon, flety pasterskie, drumla, fortepian), śpiewak, tancerz, kompozytor. Współtwórca wielu formacji muzycznych, projektów artystycznych oraz teatralnych. Zajmuje się tradycjami wędrownych śpiewaków, tańcem ludowym, działalnością koncertową, warsztatową i edukacyjną. Razem z żoną Alicją (ludowe instrumenty perkusyjne) podróżowali po Europie z tradycyjną Jurtą, prezentując efekty swych poszukiwań oraz przedsięwzięcia realizowane wspólnie z artystami z całego świata (jako Nomadzi Kultury). Z czworgiem nastoletnich dzieci tworzą Rodzinną Orkiestrę i Teatr Noiseband. Jacek Hałas od lat poszukuje śladów pieśni dziadowskich, praktykuje grę na tradycyjnym instrumencie wędrownych śpiewaków - lirze korbowej. Pisze, nagrywa i wykonuje muzykę dla teatru, filmu i tańca.
Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. W latach 1988 – 2008 solista Filharmonii Poznańskiej. Jest autorem muzyki do ponad 30 spektakli teatralnych zrealizowanych w kraju i za granicą. W latach 80-tych był członkiem grupy „Reportaż” a od roku 2000 do dziś koncertuje z grupą „Targanescu” . W 2022 roku stworzył wspólnie z Katarzyną Klebbą duet Doua Treimi. Realizuje swój autorski, solowy projekt koncertowy pt. „Muzyka Ziemi”. Współpracuje z „Hajnówka Centralna – Stacja Kultury”, gdzie prowadzi warsztaty muzyczne z międzynarodową grupą wolontariuszy i przygotowuje wydarzenia kulturalne. Organizuje także warsztaty budowy instrumentów z materiałów z recyklingu.
Z wykształcenia archeolog. Obronił pracę magisterską pt. „Gry planszowe na Starożytnym Bliskim Wschodzie”. Od lat projektuje gry i rzeźbi modele dla firmy „Wargamer. Gry Bitewne i Strategiczne”. Z zamiłowania rekonstruktor siedemnastowiecznej wojskowości, chłopstwa i szermierki historycznej.
Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie
Pl. Jana Pawła II 2
05-800 Pruszków
tel. 22 758 72 66